Klub szachowy we Wrocławiu – lista wrocławskich klubów szachowych

Szachy to piękna i wartościowa dyscyplina. Rywalizacja na szachownicy rozwija logiczne myślenie, zdolności analityczne, pamięć i umiejętności interpersonalne. Dlatego jest to polecany sport zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A gdzie można się nauczyć i grać we Wrocławiu? W stolicy Dolnego Śląska działa kilka klubów szachowych.

Polonia Wrocław

Klub organizuje nie tylko zajęcia dla grup o różnym stopniu zaawansowania, ale także turnieje, które odbywają się w każdy piątek z wyjątkiem świąt, ferii zimowych i wakacji o godzinie 17.30. Są one rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 7 lub 9 rund, a zatem mowa o szachach szybkich i błyskawicznych. Uczestnicy mogą liczyć na nagrodę pieniężną. Wszystkie turnieje liczone są do rankingu FIDE.

Oprócz tego klub organizuje też Zimowy Obóz Szachowy Góra Św. Anny, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą nie tylko doskonalić swoje umiejętności szachowe, ale przy okazji również wypocząć i rozwijać zainteresowania krajoznawcze.

Wrocławski Klub Szachowy HETMAN

To najstarszy wrocławski klub szachowy działający do dzisiaj. Został założony w 1945 roku pod prostą nazwą Wrocławski Klub Szachowy i działał jako jedna z sekcji klubu sportowego „Kolejorz” Wrocław. Po połączeniu z sekcją przy AZS Politechnice powstał Kolejowy Klub Szachowy „Hetman” i pod tą nazwą funkcjonował do 1997 roku.

Wsparcie kolei było bardzo opłacalne. Członkowie mieli zapewnione przejazdy, dzięki czemu mieli więcej okazji do gry z wieloma różnymi przeciwnikami. Jako Kolejowy Klub Szachowy Hetman mógł też grać w zawodach kolejarzy. Był to największy klub w mieście, liczył około 200 członków. Do dzisiaj należy do tych ważniejszych, biorąc udział w ważnych rozgrywkach, a także organizując własne, na przykład otwarte mistrzostwa w szachach błyskawicznych.

szachy na szachownicy

MUKS MDK Śródmieście Wrocław

Ten młodzieżowy klub szachowy ma swoją siedzibę przy ul. Dubois 5. Zajęcia odbywają się z podziałem na trzy grupy. Początkujący to głównie uczniowie I klasy szkoły podstawowej, a celem zajęć jest przyswojenie podstawowej treści Kursu Interaktywnego SzachyDzieciom.pl i zdobycie V kategorii szachowej. Zaawansowani to grupa, która ma zaliczony rok nauki. Celem tych zajęć jest zdobycie IV kategorii szachowej. Ostatnią grupą jest Grupa sportowa. To zawodnicy, którzy mają za sobą 2 lata nauki i co najmniej IV kategorię szachową, a celem nauki jest zdobycie II kategorii szachowej.

KS AZS Wratislavia Wrocław

Również ten klub sportowy ma sekcję szachową (obok wioślarstwa, kolarstwa, tenisa stołowego, szermierki czy brydża). Treningi odbywają się przy ul. Macedońskiej 7. Klub dba o to, by jego wychowankowie brali czynny udział w rozgrywkach. Jest organizatorem turniejów rozgrywanych w Cyklu 4 Pór Roku. W ramach cyklu odbywają się zarówno turnieje dla dzieci do lat 9, jak i turnieje grupy OPEN FIDE, w których nie obowiązuje kryterium wiekowe i, podobnie, turnieje grupy OPEN na mistrza.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *