Jak założyć klub szachowy?

W jaki sposób założyć klub szachowy? Od czego zacząć? O czym należy pamiętać? Jak prowadzić zajęcia? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Co jest konieczne do założenia klubu szachowego?

Czym powinniśmy dysponować, żeby założyć klub szachowy? Przede wszystkim trzeba pozyskać członków, w końcu do klubu ktoś będzie musiał należeć. Potrzebny będzie też lokal, sprzęt oraz pieniądze, by utrzymać działalność klubu. Na wstępie dobrze jest też określić rodzaj klubu i jego profil – czy jego działalność będzie nakierowana na dorosłych, dzieci, a może osób w dowolnym wieku?

Gdzie założyć klub szachowy?

Wybór siedziby na klub jest trudnym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nie mamy wystarczających finansowych środków, żeby sponsorować to przedsięwzięcie. Czy da się znaleźć odpowiedni lokal tak, żeby nie trzeba było za niego płacić?

Można spróbować założyć klub w szkole. To dobry pomysł, ponieważ w takiej sytuacji zajęcia można urządzać po lekcjach w którejś z klas. Dodatkowo szkolne środowisko stwarza zdecydowanie lepsze warunki do naboru do klubu. Żeby dowiedzieć się, czy takie rozwiązanie jest możliwe, trzeba będzie przeprowadzić rozmowę z dyrektorem placówki. Nie trzeba bać się odmowy. Jeżeli tego typu działalność nie jest jeszcze w danej szkole prowadzona, niejeden dyrektor chętnie weźmie pod rozwagę wprowadzenie takich dodatkowych zajęć, ponieważ będą one działać korzystnie dla wizerunku placówki.

biały i czarny koń na szachownicy

Jak wyposażyć klub szachowy?

A teraz o tym, co w porządnym klubie szachowym powinno się znaleźć. Oczywiście szachownice i bierki to podstawa, bo bez tego nie sposób prowadzić rozgrywki. Potrzebne będą też zegary. Zarówno ilość zegarów, jak i zestawów do grania powinna być dostosowana do ilości szachistów. Na początku, rzecz jasna, nie będziemy raczej wiedzieć, ile osób będzie uczęszczać na zajęcia. Na wszelki wypadek lepiej więc nie kupować zbyt wielu zestawów – wyposażenie możemy rozbudowywać systematycznie, w miarę jak nasz klub będzie się rozrastał.

Jeżeli klubowa działalność będzie się dobrze rozkręcać, chętnych będzie przybywać, a wychowankowie klubu będą odnosić sukcesy, można pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Przydać może się na przykład niewielka biblioteczka szachowa, zawierająca wartościowe książki o tej tematyce z możliwością wypożyczania przez zawodników. A jeśli nie wzdragamy się przed większymi wydatkami, to można kupić również samochód klubowy, przynajmniej na 9 osób, żeby ułatwiać organizację wyjazdów na turnieje.

Zakładanie klubu szachowego – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Szkolenie w klubie powinno się przeprowadzać w grupach, zróżnicowanych pod względem stopnia zaawansowania zawodników. Oprócz tego przyda się też możliwość treningu indywidualnego. Żeby uczęszczający rzeczywiście mogli odnotować postępy, zajęcia powinny odbywać się regularnie – przynajmniej raz w tygodniu, a dla grupy zaawansowanej przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Warto stworzyć stronę internetową i zamieszczać na niej terminarz zajęć, informacje o sukcesach zawodników i inne aktualności z życia klubu.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *