Szachy to gra strategiczna, która cieszy się niesłabnącą popularnością, również w Polsce. Regularnie organizowane są zawody czy nawet mistrzostwa w szachach. To poskutkowało powstaniem klubów szachowych, które zrzeszają miłośników tej gry i czynnie uczestniczą w promowaniu tych umysłowych potyczek. Jakie polskie kluby szachowe warto więc wyróżnić?
Krakowski Klub Szachistów 1893
Krakowski Klub Szachistów to najstarszy polski klub tego typu w Polsce. Powstał on w 1893 roku, kiedy zatwierdzono jego pierwszy statut. Spotkania członków klubu odbywały się w kawiarniach zlokalizowanych w pobliżu Rynku Głównego w Krakowie. Po II wojnie światowej klub wielokrotnie święcił triumfy. Było to między innymi w roku 1948, 1957 czy w 1962, kiedy to Krakowski Klub Szachistów zdobywał Drużynowe Mistrzostwo Polski.
W 2002 roku klub zaczyna szkolenia juniorskie, a jego podopieczni zdobywają coraz więcej medali w Mistrzostwach Polski Juniorów. Obecnie Krakowski Klub Szachistów nawiązuje coraz lepszą współpracę z zagranicznymi szachistami, a w siedzibie (przy ul. Prądnickiej 43) odbywają się nawet mecze z drużynami z innych krajów. Wśród wybitnych szachistów, którzy byli związani z Krakowskim Klubem Szachistów, wymienia się Annę Jurczyńską, Tadeusza Ciejkę, Alfreda Tarnowskiego czy Bogdana Śliwę.
Klub Szachowy „Polonia” Warszawa
Klub Szachowy „Polonia” powstał w 2005 roku, 2 lata później zarejestrowano go w Polskim Związku Szachowym. Jego siedziba znajduje się przy ul. Konwiktorskiej 6. Zawodnicy tego klubu w znacznej mierze wywodzą się z KS „Polonia” Warszawa. Nie był on w stanie zapewnić odpowiedniego rozwoju szachistom z uwagi na problemy finansowe.
Obecnie Klub Szachowy „Polonia” Warszawa wspiera aktywnie młodych szachistów. Organizuje szkółkę szachową dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są przez mistrzów i arcymistrzów, m.in. Marcela Kanarka, Jerzego Owczarzaka, czy Agnieszkę Brustman.
Klub Szachowy „Stilon” Gorzów Wielkopolski
Klub Szachowy „Stilon” powstał w 1952 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Na początku jego działalność koncentrowała się wokół amatorskiego grania w szachy, po kilku latach to się zmieniło. Członkowie klubu zaczęli odnosić sukcesy, awansowali do ligi okręgowej i międzywojewódzkiej. Wśród wybitnych szachistów należących do Stilonu wyróżnia się Roberta Kuczyńskiego, Igora Chenkina, Barbarę Kaczorowską, Pawła Jaracza, Romana Sokołowskiego czy Józefa Goldberga.
Klub Szachowy „Hetman” Katowice
Klub Szachowy „Hetman” powstał w 1975 roku. Początkowo istniał jako sekcja szachowa w szopienickim Domu Kultury. Do jego powstania przyczynili się miłośnicy szachów, tj. Henryk Ciesielski, Alojzy Kaczmarczyk, Krystian Klimczok i Piotr Ottenburger. Klub ten odnosi sukcesy od 1976 roku, kiedy zdobył mistrzostwo klasy „A”. W ostatnich latach zawodnicy wielokrotnie zajmowali I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Tak było w roku 2015, 2016, 2017 czy 2018.
Świetnie, że są takie kluby szachowe. Nie mówiąc o tym, że ich praca przynosi efekty. Widać, że polscy szachiści osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej.