Szachy to dyscyplina, którą bez wątpienia warto propagować. W rozpowszechnianiu tego sportu dużą rolę odgrywają kluby szachowe. To one krzewią wśród dzieci i młodzieży zamiłowanie do takiej formy spędzania wolnego czasu, uczą zasad gry, prowadzą treningi i organizują turnieje o różnej randze, lokalne i wyjazdowe. Jakie kluby szachowe działają w Szczecinie? Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.
Klub Szachowy Gryf Szczecin
Siedziba tego klubu znajduje się przy al. Wyzwolenia 7/U11 na II piętrze. Zajęcia szachowe są przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są w pięciu grupach – zaawansowanej, średnio-zaawansowanej, kontynuującej, początkującej i mistrzowskiej.
Osoby, które dopiero rozpoczynają naukę, powinny wybrać grupę początkującą. Ci, którzy kontynuują naukę, mogą wybrać między grupą kontynuującą a średnio-zaawansowaną. Grupy średnio-zaawansowana i zaawansowana są też przeznaczone dla osób biorących regularnie udział w turniejach. Do grupy mistrzowskiej mogą należeć gracze z minimum II kategorią, startujący w zawodach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. W przypadku dużego zainteresowania zajęciami istnieje możliwość uruchomienia dodatkowej grupy w inny dzień tygodnia.
Oprócz przeprowadzania szkoleń klub organizuje też zawody na terenie Szczecina – tym sposobem lokalni szachiści nie muszą odbywać dalekich podróży, by mieć możliwość rywalizacji. Turnieje są przeznaczone dla różnych grup wiekowych i rozgrywane różnym tempem. Do najpopularniejszych należy cykl 4 Pory Roku, w skład którego wchodzą cztery turnieje szachów szybkich (po jednym na każdą porę roku). Inne popularne turnieje to na przykład Szachowy Weekend w Galerii Kaskada i Otwarte Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w szachach szybkich.
KSz Gryf Szczecin zapewnia też swoim wychowankom udział w kilkudniowych turniejach wyjazdowych. Organizuje i wspomaga wyjazdy dla zrzeszonych zawodników na zawody od rangi mistrzostw Polski do wakacyjnych openów.
OKS Hutnik Szczecin
W latach 1947-1948 na terenie Stołczyna działał Zakładowy Klub Sportowy „Hutnik”. Po reorganizacji sportu w 1949 roku przy Hucie na Stołczynie powstało Koło Sportowe „Stal Huta”, należące do Zrzeszenia Sportowego „Stal”. W 1969 roku nazwa została zmieniona na Hutniczy Klub Sportowy „HUTNIK”. W sierpniu 2009 roku Walne Zgromadzenie Członków Klubu zmieniło nazwę na Osiedlowy Klub Sportowy Hutnik Szczecin.
Jest to klub wielosekcyjny, w którym główną dyscypliną jest piłka nożna, ale – jak widać – również szachy znalazły tu dla siebie miejsce. Klubowe kolory to pomarańczowy i czarny.
Klub Szachowy „Pod Wieżą”
Ten klub znajduje się przy ul. Dunikowskiego 6A. Tak jak i wyżej opisane kluby, również i ten zarejestrowany jest w Zachodniopomorskim Związku Szachowym. Celem klubu, czy też jego misją, jest tworzenie dogodnych warunków do umysłowej i ruchowej rekreacji, szczególnie tej zapewniającej rozwój intelektualny, jaką są szachy, oraz upowszechnianie tej formy spędzania czasu. Oferta skierowana jest do wszystkich – dzieci i młodzieży, studentów, ale także dorosłych, nie wyłączając osób starszych.
Jestem w szoku, że działa tak wiele klubów szachowych. Jest z tego jeden wniosek – ludzie lubią i chcą grać. To bardzo dobra wiadomość, bo wiadomo, co się dziś mówi o wpływie internetu na każdego z nas. A tu takie zaskoczenie.