Co to jest, czym zajmuje się klub szachowy?

Kluby szachowe nie są żadną nowością. Pierwsze z nich kształtowały się w Europie już końcu XVII wieku. W Polsce także ich nie brakuje i można je znaleźć praktycznie w każdym większym mieście. Czym jednak są kluby szachowe i czym się zajmują?

Czym jest klub szachowy?

Jak wiadomo, szachy są uznawane za jedną z dyscyplin sportowych, dodatkowo są także dosyć wymagające. Często też rozgrywane są różnego rodzaju pojedynki nie tylko indywidualne, ale i drużynowe, nierzadko można spotkać turnieje oraz mistrzostwa w szachach.

Klub szachowy to nic innego, jak po prostu klub sportowy, który skupia się właśnie na szachach. Zrzeszają one zarówno amatorów tej gry, jak i profesjonalnych graczy, którzy biorą udział w turniejach klubowych, a także tych na większą skalę (regionalnych, krajowych czy międzynarodowych). Nie jest to wprawdzie jeden z popularniejszych sportów, niewątpliwie jednak w Polsce klubów szachowych nie brakuje, tak samo, jak i miłośników tej rozgrywki.

Czym zajmuje się klub szachowy?

Jak sama nazwa wskazuje, kluby szachowe zajmują się organizacją życia szachowego, choć oczywiście cele, jakie wyznaczy sobie taki klub, będzie zależał od jego organizatorów. Miejsce to może być po prostu opcją do spotkań towarzyskich przy okazji rozgrywania partii szachów albo też nastawiać się na bardziej poważną działalność i szkolenie przyszłych mistrzów szachowych.

Czym więc zajmuje się taki klub? Może być to więc szkolenie, integracja społeczna, udział w mistrzostwach, turniejach i ligach szachowych na różnym szczeblu. W takich miejscach mogą być też stworzone podziały czy sekcje, na przykład dla juniorów, amatorów, profesjonalistów itp. Klub szachowy to po prostu miejsce, gdzie zbierają się ludzie, których pasją są szachy.

Pionki szachowe

Podział funkcji klubu szachowego

Klub szachowy, jak każdy inny klub o charakterze sportowym posiada swoją hierarchię, gdzie każdy człowiek angażujący się z działalność pełni jakąś funkcję. W ten sposób można wyróżnić choćby skarbnika, prezesa klubu, instruktorów, trenerów, a przy bardziej zaawansowanej działalności także osób odpowiedzialnych za reklamę oraz sędziów. Jeżeli klub szkoli dzieci, konieczne będzie też zintegrowanie rodziców. Obsadzenie konkretnych stanowisk pozwala na lepsze funkcjonowanie samego klubu, a także realizację wyznaczonych przez niego zadań.

Jak działa klub szachowy?

Istotą klubu szachowego są ludzie i niezależnie od roli, jaką chce odgrywać, istotne będzie to, jak organizowane będą zajęcia. Ważna jest więc częstotliwość spotkań, dzięki czemu członkowie klubu mogą regularnie się widywać i spędzać czas. Szachy to przede wszystkim gra, ważne będą się i rozgrywki, w tym turnieje wewnątrz klubowe, które powinny napędzać zdrową rywalizację, w końcu jest to sport!

Jeżeli klub ma większe ambicje, może postarać się o udział w ligach czy to juniorskich, czy też graczy bardziej zaawansowanych. Istotne będą również szkolenia pod okiem trenerów, przy okazji podziału na grupy wiekowe oraz pod względem poziomu zaawansowania. Jeżeli klub nastawiony jest na rozwój dzieci, często organizowane są także wspólne wyjazdy.

Jak wyposażone są kluby szachowe?

Kluby szachowe to nie miejsca, gdzie potrzebne są specjalistyczne sprzęty, jak w innych sportowych organizacjach. Z pewnością konieczne jest odpowiednie miejsce – sala czy sale, gdzie będą przebywać klubowicze. Do tego konieczne będą także stoły, krzesła oraz rzecz jasna zestawy szachów. Prowadząc rozgrywki, przydadzą się zegary. Kluby to także miejsce, gdzie często dopiero uczymy się grać, dlatego warto, by znajdowała się tam także fachowa literatura, po które każdy może sięgnąć. Oprócz tego warto wymienić także własną stronę internetową, na której będą umieszczane wszystkie aktualności z życia klubu i jego działalności i planów.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *