Gry online zyskują na popularności. Młodzi ludzie większość swojego czasu wolnego spędzają teraz w sieci, warto przekonać ich, by robili to w sposób pożyteczny, np. grając w szachy online. Wiele jest takich platform, na których można pograć z uczestnikami na różnych poziomach zaawansowania. To sprzyja też nauce, więc jest to dobre rozwiązanie nawet dla początkujących. Czy więc szachy można już traktować jako e-sport? Gdzie w internecie można wziąć udział w turnieju szachów?
Czy szachy online to e-sport?
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy szachy online to e-sport, warto sięgnąć do definicji. Za sport elektroniczny uważa się formę rywalizacji, która realizowana jest w grach komputerowych. Szachy wywodzą się z gier planszowych, ale turnieje online można zaliczyć do e-sportu. Niektórzy mogą mieć jeszcze wątpliwości, czy szachy to w ogóle sport. Tu również z pomocą przychodzi definicja. Okazuje się, że sport to nie tylko aktywność, która ma na celu poprawę kondycji fizycznej. Może one dotyczyć też sprawności psychicznej i tu już szachy pasują. Po przeanalizowaniu tych określeń okazuje się, że szachy online można zaliczać do e-sportu. Gdzie więc grać w nie w internecie i na co zwrócić uwagę przy wyborze platformy do szachów?
Jak wybrać platformę do gry w szachy?
W internecie jest sporo platform, na których można grać w szachy. Wybierając jedną z nich, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Istotna jest liczba zawodników online w danym momencie. Od tego zależy czy znajdziemy zawodnika w wolnej chwili, który będzie na tym samym poziomie co my. Warto tym samym sprawdzić, czy na platformie dostępne są różne tempa gry i warianty szachów. Znaczenie ma nawet interfejs strony. Lepiej gra się na platformie, która jest przyjazna dla oka i nie rozprasza podczas gry.
Chess.com
Chess.com to platforma znana na całym świecie. Istnieje od 2007 roku i wciąż zyskuje na popularności. Strona jest dosyć rozbudowana, ma dużo funkcjonalności, pojawiają się na niej artykuły dotyczące szachów. Grać na niej mogą zarówno początkujące osoby, jak i zawodowcy. Chess.com to strona dostępna również w języku polskim.
Chess24.com
Chess24.com to dosyć młoda platforma w porównaniu do poprzedniej, założono ją w 2014 roku. Strona umożliwia grę z realnym przeciwnikiem lub z komputerem. Możliwe jest także podglądanie gier innych, niektórzy mogą w ten sposób sporo się nauczyć. Platforma Chess24.com to nie tylko gra, ale też właśnie nauka. Początkujący mają możliwość skorzystania ze specjalnych kursów, nagrań wideo, e-booków, za których pomocą będą doskonalić swoje umiejętności. Jedynym minusem tej platformy jest brak dostępności w polskiej wersji językowej.
Lichess.org
Lichess.org to prosta i darmowa platforma, która przyciąga polskich miłośników szachów. Jest łatwa w obsłudze, funkcjonalna, umożliwia zarówno rozgrywki, jak i naukę gry w szachy. Lichess.org to także spora społeczność graczy i forum, na którym można wymieniać się cennymi radami.
Oprócz tych platform gra możliwa jest też na dużych platformach, na których dostępne są nie tylko szachy, ale też inne gry. Wśród nich dużą popularnością cieszy się Kurnik.pl. Jest to strona prosta w obsłudze, ma dosyć surowy interfejs, pojawia się na niej wielu graczy, więc znika problem doboru odpowiedniej osoby w wolnym czasie.
3 komentarze
Mnie się wydaję, że każda rozrywka online, która ma zasady i cel powinna być uznana za sport. Przecież istnieją turnieje szachowe, to dlaczego to nie może się zaliczyć do e-sportu…
Ja jednak wolałabym, żeby brydż, szachu itp. nie były określane mianem sportu, jak dla mnie to rozgrywka intelektualna, ale na pewno nie sport.
ESPORT… kto to widział, teraz już nawet sport uprawia się w Internecie, zamiast wyjść do ludzi…. szachy zawsze łączyły, teraz Internet dzieli!!!!!