Gra w szachy to sposób na wypełnienie wolnego czasu, który wybierają osoby w różnym wieku. Ale to nie tylko rozrywka. Dla wielu osób to hobby, a nawet sposób na życie. A skąd się w ogóle wzięły szachy? Kto je wynalazł?
- Kto wymyślił szachy?
- Gdzie zostały wynalezione szachy?
- Kto wymyślił grę w szachy?
- Kiedy szachy pojawiły się w Europie?
- Szachy w Polsce — historia polskich szachów
Kto wymyślił szachy?
Szachy to określenie na grę planszową, która ma wiele wersji. Rozgrywka przeprowadzana jest na 64-polowej szachownicy za pomocą pionów i figur. Warto wiedzieć, że szachy zostały uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za dyscyplinę sportu. A kto wymyślił szachy? Trudno znaleźć jednego geniusza, któremu można by przypisać tę zasługę. Gdzie więc szukać początków gry w szachy?
Gdzie zostały wynalezione szachy?
Dla wielu osób może być zaskoczeniem, ale za kolebkę szachów uważa się Indie. Zachowane źródła pisane podają, że grano w nie tam już w latach ‘70 VI wieku. Jednak nie należy upatrywać w rozgrywce dzisiejszej ich formy. Gra, którą uznaje się za początek szachów to czaturanga.
Kto wymyślił grę w szachy?
Niestety nie jest znana jedna osoba, która byłaby autorem zasad czaturangi. Nie wiadomo więc, w czyjej osobie można upatrywać twórcy gry w szachy. Zwłaszcza że z czasem ona ewoluowała. Zasady gry w czaturangę zmieniły się po zajęciu Persji przez Arabów. Mówi się, że to oni zrezygnowali z wcześniej wykorzystywanej kostki. Szachy współczesne zatem bardziej przypomina arabski szatrandż. Taka gra w szachy odbywała się na kwadratowej desce z wykorzystaniem 32 bierek. Wśród nich znajdował się koń, rydwan, żołnierz i doradca, ale co ciekawe także słoń i szach.
Kiedy szachy pojawiły się w Europie?
A szachy europejskie? Kiedy możemy szukać ich początku? Okazuje się, że już około VIII wieku we Włoszech, we Francji i w Hiszpanii pojawiły się szachy arabskie. Jednak ich zasady długo nie pozostały bez zmian. Dotarły z czasem do Anglii, Niemiec, Skandynawii i Rosji. Jednak już w odmienionej wersji i poddając się kolejnym modyfikacjom. Jakim? Szachy dzięki Europejczykom zyskały nowe reguły poruszania się bierek. To włosi odpowiadają za rozszerzenie poruszania się hetmana i gońca. Gra nabierała dynamizmu, również dzięki wprowadzeniu roszady. Zmieniono także kształt figur.
Szachy w Polsce — historia polskich szachów
Na pojawienie się szachów w Polsce trzeba było trochę poczekać. Mówi się, że znalazły się w kraju nad Wisłą w XII wieku, a więc za czasów panowania Bolesława Krzywoustego. Najpewniej dotarły za pośrednictwem morskich szlaków handlowych z Rosji lub z Czech. Rozgrywki oczywiście odbywały się głównie na dworze królewskim. Grał król i jego otoczenie, ale też szlachta i mieszczanie.
Janko z Czarnkowa opisał w swoich kronikach grę w szachy w Polsce w XIV wieku, a Jan Kochanowski wydał około 1566 poemat heroikomiczny pt. „Szachy”. Pierwszy polski podręcznik gry w szachy autorstwa Kazimierza Krupskiego opublikowano w 1835 roku, ale wcześniej dostępny był manuskrypt „Nauka o szachach” Jana Ostroroga. Niestety dzieło nie zachowało się do dziś, a jedynie kilka przedrukowanych fragmentów.
2 komentarze
Ciekawa historia z tymi szachami, ale nic dziwnego, że nie wiadomo, kto je wymyślił. To przecież tak wiekowa gra
Ciekawa sprawa, szkoda, że nie uczą tego w klubach szachowych, bo jak dla mnie pozwala jeszcze lepiej zrozumieć, dlaczego gra jest aż tak wartościowa.