Boom na szachy trwa w Polsce w najlepsze. Zapoczątkowany kilka lat temu błyskotliwymi sukcesami naszych zawodników, apogeum osiągnął w 2020 roku, kiedy to światło dziennie ujrzał wyprodukowany przez Netflixa miniserial „Gambit królowej”. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z szachownicą czy pierwsze szachowe kroki masz już dawno za sobą, internet to miejsce, dzięki któremu w krótkim czasie będziesz mógł dokonać na tym polu znaczących postępów. Gdzie grać w szachy on-line? Sprawdź moje zestawienie 6 najciekawszych stron internetowych.
6 stron do nauki gry w szachy
Chess.com – najlepsza strona do grania w szachy online
Zaczynamy z wysokiego C, czyli od chess.com. To bez wątpienia najbardziej znana strona internetowa do gry w szachy na świece – na chwilę obecną zarejestrowało się na niej już ponad 50 milionów użytkowników.
Tym, co decyduje o jej sukcesie, są niezwykle przyjazny interfejs i rozbudowana liczba funkcji. Znajdziesz wśród nich bazę kilkudziesięciu tysięcy zadań szachowych (z podziałem na strategię, otwarcia, końcówki czy kombinacje), wciąż uaktualnianą listę video i artykułów, szczegółowe analizy partii oraz statystyki, a także dostęp do codziennych rozgrywek turniejowych on-line – nawet tak krótkich jak 30-sekundówki.
Mocną stroną chess.com jest też jego popularność wśród czołowych zawodników, jak Hikaru czy Duda. Ich rozgrywki możesz śledzić na żywo, na przykład na ChessTV, będącej autorską telewizją chess.com.
Minusy? Przede wszystkim widoczne ograniczona ilość bezpłatnych funkcjonalności. Wadą chess.com bywa również nie zawsze sprawnie działająca aplikacja mobilna, na co jednak można przymknąć oko, biorąc pod uwagę łatwość jej użytkowania.
Koszt miesięcznego abonamentu waha się w zależności od liczby dostępnych opcji i wynosi od 20 do 60 zł (chociaż warto zauważyć, że przypadku rocznego planu będzie on niemal dwukrotnie niższy). W najtańszym z pakietów znajdziesz m.in. listę 25 zadań dziennie, pakiet 3 lekcji tygodniowo oraz kompleksowe raporty i analizy rozgrywanych przez Ciebie partii.
Diamentowa – a więc najdroższa z wersji – oferuje zaś możliwość nielimitowanego dostępu do wszystkich zasobów portalu. Jeśli jesteś początkującym szachistą, śmiało ogranicz się do bezpłatnej lub najtańszej wersji, ponieważ na tym etapie prawdopodobnie i tak nie skorzystasz jeszcze ze wszystkich „diamentowych” opcji 😉
chess24.com – lista funkcjonalności
Sporym uznaniem wśród miłośników szachów cieszy się również chess24.com. Do głównych zalet tej witryny zaliczyć można:
- imponującą bazę partii i statystyk;
- dostęp do licznych kursów i programów treningowych;
- rozbudowaną bazę video i e–booków, współtworzonych przez najlepszych zawodników na świecie (dodajmy, że materiały te w większości są, niestety, płatne, i to całkiem słono);
- szeroką ofertę turniejów on-line, zarówno jeżeli chodzi o blitza i szachy klasyczne, jak i bullety;
- codzienne transmisje na żywo.
Na niekorzyść chess24.com przemawia ograniczona liczba materiałów w języku polskim oraz niespecjalnie czytelna i przejrzysta strona internetowa. Wielu użytkowników zniechęcać może też wysoki koszt konta premium, wynoszący – w zależności od długości wykupionej subskrypcji – od 10 do 15 dolarów miesięcznie.
Jedną z najciekawszych pozycji w tym pakiecie jest niewątpliwie opcja bezpośredniego doskonalenia się pod okiem arcymistrzów i zawodowych trenerów (np. poprzez zadawanie im pytań on-line). Skorzystaj z niej, jeżeli zdążyłeś już opanować większość reguł gry w szachy na poziomie co najmniej średniozaawansowanym.
Lichess.org – open source – darmowe miejsce do gry w szachy online
Kolejne miejsce w moim zestawieniu przypadło działającej od 2010 roku witrynie lichess.org. Wszystkie jej funkcjonalności są całkowicie bezpłatne. Dlaczego? Jak przekonuje jej założyciel, Francuz Thibault Duplessis, powstała ona tylko i wyłącznie z pobudek hobbystycznych. Możliwość korzystania z aplikacji internetowych powinna być również jego zdaniem wolna od jakichkolwiek opłat.
Czy „bezpłatne” oznacza w tym wypadku „gorsze”? Zdecydowanie nie! Lichess oferuje bowiem szereg przydatnych funkcjonalności – od licznej bazy zadań szachowych zaczynając, na mnogości rozgrywek on-line czy streamingów kończąc. Trudno więc się dziwić, że regularnie odwiedza ją nawet kilkaset tysięcy użytkowników dziennie – także tych z czołówki rankingu FIDE. Wady? Niewielka liczba autorskich rozwiązań oraz nieco ubogi wygląd strony – w przypadku niekomercyjnego projektu trudno mieć jednak o to zbyt duże pretensje 😉 Jeśli zatem zależy Ci na systematycznym rozwoju umiejętności szachowych, ale nie chcesz przeznaczać na ten cel dodatkowych środków, Lichess będzie najprawdopodobniej strzałem w dziesiątkę.
Kurnik.pl – najstarszy polski portal do gry w szachy
Mówiąc o najpopularniejszych miejscach do gry w szachy on-line, nie sposób nie wspomnieć w kilku słowach o kultowym niegdyś w wielu kręgach kurniku.pl. Umówmy się – zarówno wygląd samej strony, jak i ilość funkcjonalności (choć oceniając możliwości Kurnika, wypadałoby raczej powiedzieć: ich zupełny brak ;)) pozostawiają wiele do życzenia. Mimo to dla części osób nieco oldschoolowy wygląd witryny oraz zredukowana do minimum liczba dostępnych funkcji będzie miłą odskocznią od codzienności, pozwalającą na rozegranie kilku niezobowiązujących partyjek.
ChessTempo.com? – możliwość gry, treningu oraz przeglądarka partii szachowych
Chess Tempo to nieco mniej oblegana, ale wciąż całkiem atrakcyjna strona do nauki gry w szachy, posiadająca kilkadziesiąt tysięcy aktywnych użytkowników. Podobnie jak większość z poprzednich witryn dostępna jest ona w modelu freemium, w którym bardziej zaawansowane funkcje są dodatkowo płatne.
Mamy tu zatem rozbudowaną bazę zadań czy debiutów (wraz z opcją wzbogacenia ich o własne komentarze), dostęp do licznych statystyk, a także możliwość rozegrania partii z innymi użytkownikami – niestety bez trybu turniejowego. Na stronie głównej natrafisz również na sekcję blogową, prowadzoną jednak niezbyt regularnie. Sam pakiet premium dostępny jest w kilku wariantach – srebrnym, diamentowym oraz najpopularniejszym, czyli złotym.
Co otrzymujesz w zamian za subskrypcję ostatniego z nich? Oprócz nieograniczonej bazy debiutów, szczegółowych statystyk i kalendarza dziennej aktywności w pakiecie dostajesz m.in. brak limitu zadań końcówkowych, ponad 50 tysięcy ćwiczeń strategicznych i taktycznych czy możliwość przedyskutowania swoich posunięć z osobistym trenerem. Cena złotego wariantu? Pewnie będziesz zaskoczony. W chwili obecnej wynosi ona zaledwie 4 dolary miesięcznie. Koszt najdroższego z wariantów to niewiele więcej, bo tylko 9 dolarów na miesiąc.
Tym, co momentami zniechęca mnie do korzystania z Chess Tempa, jest sam wygląd witryny. Co ciekawe, o niebo lepiej prezentuje się jej aplikacja mobilna. Jednym z niedociągnięć strony jest też jej kiepskie tłumaczenie na język polski – podejrzewam, że niektóre z jej elementów były tłumaczone automatycznie.
W porównaniu do wcześniej wymienionych witryn ostateczny bilans Chess Tempa wypada nieco bardziej blado. Mimo to może okazać się ona całkiem niezłym pomysłem, gdy chcesz urozmaicić swój plan treningowy lub szukasz odskoczni od stron, na których grywasz regularnie.
ICC – jedno z najstarszych miejsc na świecie do gry w szachy online
Zestawienie zamyka chessclub.com (określany czasem mianem International Chess Club – ICC), będący jedną z najstarszych stron internetowych poświęconych szachom. Korzystanie z niego wiąże się z koniecznością wykupienia członkostwa, którego koszt subskrypcji rozpoczyna się od 5 dolarów miesięcznie. Dołączając do klubu, otrzymujesz między innymi dostęp do kilku tysięcy video i kursów, nagrywanych przez czołowych zawodników FIDE, możliwość uczestniczenia w turniejach z nagrodami> oraz dostęp do szerokiej kadry trenerów szachowych.
Wady Chess Clubu? Stosunkowo hermetyczne, a więc niewielkie grono aktywnych użytkowników, brak tłumaczenia witryny na język polski oraz mało rozbudowana i różnorodna baza zadań treningowych. Z tego też powodu nie sprawdzi się ona w przypadku początkujących użytkowników i osób, którym zależy na szybkim progresie. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił w profesjonalnych (a przy tym sowicie nagradzanych) turniejach on-line, mierząc się z utytułowanymi zawodnikami z różnych stron świata, ICC zapewne wpisze się w Twoje oczekiwania.
3 komentarze
Ja gram na chess.com, lubię tam sobie pooglądać turnieje szachowe na żywo, ale to ile sobie życzą za subskrypcje premium to jakieś nieporozumienie…
to prawda, dlatego ja korzystam już tylko z lichess, funckje praktycznie takie same, a za darmoszkę
Jak dobrze, że ktoś wreszcie zebrał wszystkie przydatne strony w jednym miejscu, czasem jak mam ochotę zagrać w szachy to znalezienie dobrego miejsca zajmuje mi tyle czasu, że aż się odechciewa wszystkiego